Афганистански десант в Харманли
8 минутиВ неделя, 11 юли, в Харманли на посещение в завод ,,Харманлийска керамика” бе делегация от правителството на Афганистан. Тя бе посрещната от Петър Петров- изпълнителен директор и инж. Анг. Пириндева.
Гостите в България са по покана на фирма ,,Росбул инженеринг”, с представители Тодорка Мартинова и Емил Занков. Поводът за посещението им е възстановяване и пуск на керамичен завод ,,Десабс” край Кабул, който е изграден от българи през 1982 – 86 година. ,,Харманлийска керамика” е точен прототип на завода в Афганистан. Там е доставено българско оборудване, произведено в ,,Института по керамично и пътно машиностроене” -Дебелец. Сега този институт е собственост на фирма ,,Росбул инженеринг”, която има намерение да продължи да развива дейността му в държавите, в които са доставяли оборудване и преди.
Съставът на делегацията от Афганистан бе: Абдулатиф Мурат -директор в Главна дирекция в министерство на икономиката, Ямо Шамс – първи секретар към същото министерство, Халил Коргар – служител в Министерството на външните работи на Афганистан, отговарящ за развитието на икономическите връзки между България и Афганистан, инж. Асад- директор на керамичния завод ,,Десабс” в Кабул, Али Асраф Хосейли- преводач в посолството на Афганистан.
,,В началото на март подписахме едно предварително рамково споразумение, което посочва основните пунктове, по които ще работим при възстановяването на завода. Сега съгласуваме действията си съобразно законодателството на двете държави и имаме намерение през декември да започнем възстановяването “ каза г-жа Т.Мартинова, президент на ,,Росбул инженеринг”.
,,Поводът за идването ни тук в Харманли е да видим как работи това оборудване. Това е основната задача на посещението ни тук” – сподели пред вестника Абдулатиф Мурат. За експлоатация на завода ще бъде създадено смесено търговско дружество, което е с 10-годишен договор за експлоатация на керамично предприятие и кариерата за добив на суровина.
51% от него са собственост на ,,Банаи” – обединение в министерство, под чието крило са всички заводи, а 49% са на българската фирма. Българите получават и правото да добиват суровина от 10 хектара земя за десет години. В продължение на 10 години азиатците ще изплащат оборудването, което са им доставили. Това е първата българска инвестиция в Афганистан.
Според Халил Коргар България и Афганистан работят и в други сфери на икономиката. Фирма ,,Електроимпекс” вече строи там, ще се работи и в областта на селското стопанство, ще се изпращат млади афганистанци, които да учат в наши заведения.
След керамична фабрика афганистанците посетиха и ,,Златна Тракия”. Там управителя Димитър Шаламанов изпълнителен директор на фабриката за олио, ги запозна с бизнеса на завода.
Гостите от далечен Афганистан не останаха безучастни към двата тенис корта на едноименното заведение, където обядваха. В най големия пек при 36 градуса те пиха горещ чай и изпробваха уменията и възможностите си в тази европейска игра.
А по време на обяда на чист руски език двама от тях имаха възможност да разговарят с останалите от компанията.