Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Според министър „Голд ойл“ не замърсява нито въздуха, нито водата

6 минути
Това стана ясно от отговор на запитване от депутат от "Възраждане", който едва ли не му се извини, че го пита
Тази пяна е от “чистите води”, които “Голд ойл” излива в р. Марица

Тази пяна е от “чистите води”, които “Голд ойл” излива в р. Марица

Около фабриката за олио в Харманли „Голд Ойл“ въздухът и водата са чисти, не се горят отпадъци, няма нито задимяване нито запрашаване. Това става ясно от отговора на Манол Генов (БСП) – министър на околната среда и водите на запитване на депутат. Той отговори на народния представител от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев в рамките на парламентарен контрол на 14 март.
От трибуна в Народното събрание депутатът описа причините, довели до конкретния въпрос към министъра. Господин Георгиев обясни: „В продължение на няколко месеца фирма „Голд Ойл“ ООД в град Харманли периодично замърсява града. Използвайки в технологията си процес на отпадъчни суровини, фабриката изхвърля през комина пепел и димни газове, които замърсяват околните улици, детски площадки, къщи и дворове. Множество сигнали за това бяха уважени от РИОСВ – Хасково и те направиха съответните проверки и предписания. За съжаление обаче, фирмата продължава да замърсява района в различни дни и особено в късните часове на денонощието“. Той уточни, че служителите на РИОСВ нямало как да дебнат 24 часа всеки ден в седмицата, за да установят замърсяване.
Въпросът му бе: „Какви мерки може да предприемете, за да спрете това периодично замърсяване на района около фабриката?“
Министър Генов описа дейността на „Голд Ойл“ ООД и какви технологии използва. Увери, че Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково осъществява контрол върху дейността на дружеството по спазване на изискванията на екологичното законодателство.
Информира, че от началото на 2023 г. до момента са извършени пет проверки от РИОСВ – Хасково, четири от които са след постъпили сигнали за задимяване и съмнения за изгаряне на отпадъци. Дадени са общо четири предписания, които са изпълнени. Извършени са измервания на емисиите на отпадъчни газови изпускания от комина, които не са показали превишение на нормите за допустимите емисии.

Какво още каза министърът:
– резултатите от извършените измервания през 2022-ра и 2024 г. не показват превишение на нормите за допустими емисии в атмосферния въздух;
– не е констатирано изгаряне на отпадъци и ползване на горива, различни от разрешените – слънчогледова люспа и слънчогледови пелети;
– при извършените обходи на производствената площадка не е установено задимяване и запрашаване.
Репликата на депутата Георгиев към отговора на министъра бе: „Господин Министър, не са констатирани сериозни нарушения, както казахте преди малко, само че са направени пет проверки и там е имало предписания. Щом е имало предписания, значи са открити някакви нарушения, така че аз знам, че от РИОСВ – Хасково по сигналите, които са постъпили към тях, са направени съответните проверки…“
В края на репликата той пожела на министъра, че ще е хубаво да бъде засилен контролът върху дейността на фабриката, за да направят така технологията си, че да не изхвърлят тази пепел, която излиза от комина”.

Министърът ли крие, или от РИОСВ – Хасково са го излъгали?

В своят отговор министър Манол Генов не спомена нищо за нашия сигнал за замърсяване на река Марица. Той бе подаден на 14 април 2024 година от „Сакарнюз“ до Басейнова дирекция – Пловдив. Ние предоставихме видео кадри и снимки как отпадни води в големи количества се изливат край Харманли в р. Марица от малка рекичка. Показахме как за това има направен специален канал, който отвежда мръсотията във водите на реката.
От Пловдив са сезирали РИОСВ – Хасково. От институцията, призвана да следи за чистотата на въздуха и водата, ни отговориха, че 14.05.2024 г. (месец след това) експерти от РИОСВ – Хасково и Регионална лаборатория – Хасково извършили проверка на маслодобивна фабрика „Голд ойл“ . Ето останалата част от отговора:

„Получените резултати от изпитванията на взетата проба пречистени отпадъчни води показват спазване на всички индивидуални емисионни ограничения /ИЕО/ в издаденото разрешително за заустване на обекта.Извършен е оглед на Малкочко дере и два животновъдни обекта надолу по течението му. Не е установено изтичане на замърсени торови води в дерето.“

Този отговор красноречиво говори, че институцията РИОСВ – Хасково, която трябва да следи за екологията, не само, че не си върши работата пълноценно, а умишлено или не, не забелязва онова, което хората от Харманли виждат почти всеки ден, а рибари се възмущават от мръсотията, която се излива необезпокоявано в р. Марица.
Същото е отношението към наши сигнали за сметища край Симеоновград и Ивайловград.
Години наред РИОСВ не може да накара общините да си овладеят сметищата.
Тази инстиуция се специализирала само в способността си да тормози хора и фирми, на които трябва да даде някакво разрешение. За най-обикновено такова се чака до месец, а когато се касае за документ на някоя институция, там тормозът е с месеци и често разрешението се дава след обаждане.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights