След 10 г. празни обещания Харманли няма нито Гребна база, нито кану-каяк
6 минути
Състоянието на гребния канал към юли 2025 г.
Повече от десетилетие харманлийци слушат оправдания и празни приказки от политици, които обещават да възстановят Гребната база в местността Дефилето край града. От тогава досега тя не само, че не е възстановена, но и положението ѝ е безнадеждно.
През 2014 година бетонната стена бе повредена от водна стихия и вследствие на това река Харманлийска се отклони от коритото, проби дупка в брега, заобикаляйки бента, което доведе до липса на вода в гребния канал.
Институциите не забелязаха този факт, но това рефлектира върху спорта кану-каяк, който е с традиции в Харманли. След като отчетоха два слаби сезона, спортисти и треньори от СККК „Хеброс“ констатираха, че невъзможността да тренират пълноценно и липсата на гребна база е основна причина за кризата в клуба, правейки го „най-изоставащ от всички слаби клубове в страната“, и че нейното състояние отблъсква децата, проявили интерес към този спорт.
Състезателите бяха принудени да търсят алтернативни водни площи, като тренират на язовира в село Доситеево и върху малкото останала вода по дъното на реката.
Спортисти и треньори настояват за спешни мерки за възстановяване на бента на реката.
През 2015 година управлението на общината се поема от ГЕРБ, а кмет стана Мария Киркова. Нейният девиз бе „Видими резултати“, но за управление ѝ този проблем не се оказа приоритет, ако се съди по бездействието ѝ по този въпрос.
Гребците, усещайки, че нямат подкрепа от местната власт,
разчитаха само председателя на УС на СККК „Хеброс“ Димитър Аврамов да постави въпроса на институционално ниво. През юни 2019 г. с писмо той сигнализира, че гребният канал е без вода и това води до „закриване“ на спорта кану-каяк. За това е уведомил кмета на Община Харманли, Общински съвет Харманли, Областния управител на област Хасково Станислав Дечев и Българската федерация по кану-каяк
В писмото се обяснява трагичното положение с материалната база, която ползва този клуб. Гледката е описана като „изключително грозна“ и вредна за имиджа на града, общината и държавата.
Господин Аврамов посочва, че веднага след пробива на стената са проведени срещи с кмета на общината и други лица, както и неформални разговори с областния управител, като са получени уверения, че проблемът ще бъде решен бързо.
Въпреки предприетите действия от председателя на Управителния съвет на клуба, минаха доста години и няма никакво развитие по този проблем, липсата на гребен канал води до „практическото закриване“ на спорта кану-каяк в Харманли, който съществува от десетилетия.
Писмото бе публикувано в „Сакарнюз“
Последва нервна реакция на кмета Мария Киркова (ГЕРБ), която прикани за още малко търпение до края на годината, срок, в който проблемът според нея ще бъде разрешен, защото с него ще се ангажира областния управител Станислав Дечев (ГЕРБ). До края на годината не се случи нищо.
След като общината не направи необходимото, намеси се и ОблА – Хасково
Пред следващата 2020 г. областен управител стана Стефка Здравкова (ГЕРБ), която е от Харманли и се зае с този проблем, който ѝ присърце. Това така, защото нейна племенница, тренира този спорт и печели медали, само че в САЩ!
Още в края на годината Областната администрация Хасково издава заповед (№ АСД-04-34) за разработване на работен проект за ремонта.
През февруари 2021 г. фирма „Геоланд“ ЕООД – Хасково представя такъв под наименованието „Възстановяване на левия бряг на р. Харманлийска, местност Дефилето на територията на община Харманли.“
На фирмата е платено авансово 12 000 лв. с ДДС.
През месец май РИОСВ – Хасково дава становище, че проектът не е в защитени зони от „НАТУРА 2000“ и не се нуждае от оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС).
След първоначалния подем работата обаче нещо забуксува, защото „Геоланд“ ЕООД е забавила с повече от една година разработването на детайлния проект за рибен проход и актуализирането на количествено-стойностната сметка.
Последват още няколко години прахосано време.
В началото на февруари 2025 година постъпва предложение от съветника от Харманли Стоян Желев (ПП-ДБ) до Областна администрация – Хасково относно спешната необходимост от възстановяване на левия бряг на река Харманлийска, където е Гребният канал. То е връзка с дългогодишен и нерешен инфраструктурен проблем, който касае не само сигурността на местната екосистема, но и възможностите за спорт и отдих на жителите на Харманли.
Той описва, че бент-баражната стена, ключов елемент от инфраструктурата на гребната база в града е разрушена от повече от десетилетие, без да са предприети конкретни мерки за нейното възстановяване. Той очаква отговор от областния управител, който отново е Стефка Здравкова.
Нейният отговор е, че „по отношение на проблема се провеждат редица срещи, на които се обсъжда състоянието на компрометирания участък от Гребната база“. Напомня, че има финансов работен проект за обекта, който трябва да премине през необходимите съгласувателни процедури с ведомствата и да бъде изготвена оценка съгласно Закона за устройство на територията.
От разрушаването на бент-баражната стена минаха близо 11 години, компетентните власти дадоха 11 обещания, а резултатът от тяхна дейност е видим за всички – унищожена Гребна база, съсипан спорт.