Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Пенсионери отпразнуваха Еньовден с билки и песни в с. Сакарци

5 минути
Весел смях и песни озвучиха двора на Къща за гости

Пенсионерски клуб „Топола“ от Тополовград отпразнува на 24 юни Еньовден – Денят на лятното слънцестоене. Според народното поверие на този ден билките са най-ароматни и притежават магическа сила.
Празникът се състоя в село Сакарци по покана на Николай Караманлиев, собственик на Къща за гости. В този специален ден, изпълнен с предания за чудните свойства на билките, гостите се насладиха на едно незабравимо преживяване.
Гостоприемството, смехът и песните озариха двора, където природата срещна човешката душа. Хората от третата възраст се забавляваха със сценки и артистични изпълнения. Я. Колева, М. Черкелова, Я. Радева, Б. Станкова, Ат. Катранова, Д. Меракова и Е. Стефанова създадоха истински театрален дух.
Най-оживеното бяха веселите игри, при които юбилярите от набори ’45 и ’55 получиха ароматни билки, набрани от сърцето на Сакар планина. Това допълни магията на Еньовден и напомни за богатството на българската природа.
Празникът бе осъществен с подкрепата на Община Тополовград, на която клубът изказва благодарност за подкрепата и вниманието към активните хора от третата възраст.

В Сакар планина растат уникални билки

Планината Сакар е изключително богата на растително разнообразие, включително множество лечебни растения (билки). Обявена е за защитена зона по Натура 2000, което подчертава важността на нейната флора. В Сакар са установени над 600 вида висши растения, от които над 110 са лечебни.
Ето някои от тях, които се срещат в района:

По-често срещани и ценни лечебни билки:

Лавандула (Lavandula): Макар и да не е диворастяща навсякъде, в района на Сакар има и насаждения, които се използват за производство на етерично масло. Тя е известна със своите успокояващи и антисептични свойства.
Мащерка (Thymus): Разпространена билка с приятен аромат и многобройни лечебни свойства – антисептично, отхрачващо, противовъзпалително.
Жълт кантарион (Hypericum perforatum): Широко разпространена и ценна билка, известна със своите антидепресивни, противовъзпалителни и ранозаздравяващи свойства.
Лайка (Matricaria chamomilla): Популярна билка с успокояващо, противовъзпалително и антисептично действие.
Черен бъз (Sambucus nigra): Използва се както цвят, така и плод. Цветовете са потогонни и имуностимулиращи, а плодовете са богати на витамини и антиоксиданти.
Липа (Tilia): Особено често срещана е сребролистната липа (Tilia tomentosa). Липовият цвят е известен с успокояващите си, потогонни и отхрачващи свойства, полезни при простуди и кашлица.
Коприва (Urtica dioica): Богата на витамини и минерали, копривата е диуретик, кръвопречистващо средство и се използва при анемия.
Глухарче (Taraxacum officinale): Ценна билка с диуретични, жлъчегонни и детоксикиращи свойства. Използва се цялото растение.
Шипка (Rosa canina): Плодовете на шипката са изключително богати на витамин C и се използват за общо укрепване на организма.
Бял равнец (Achillea millefolium): Има кръвоспиращо, противовъзпалително и спазмолитично действие.
Риган (Origanum vulgare): Ароматна билка с антисептични и противовъзпалителни свойства, използвана както в кулинарията, така и в народната медицина.

По-интересни или редки видове, които могат да се срещнат:

Кукуряк (Helleborus odorus): Това е отровно растение, но в народната медицина се използва с изключителна предпазливост и познания заради специфичните си свойства. Изключително важно е да се знае, че това растение е отровно и не трябва да се ползва без компетентен лекарски или фитотерапевтичен съвет!
Дива дюля: Среща се в подивяло състояние, което е рядко за България, и се отличава с несравними вкусови качества и аромат в сравнение с култивираните видове.
Диви орхидеи: В Сакар се срещат и различни видове диви орхидеи, които са интересни с красотата си и са защитени видове.
Росен (Dictamnus albus): Известен още като „горящ храст“, заради етеричните масла, които отделя и които могат да се запалят в горещо време. Има интересни лечебни свойства, но също така може да предизвика фотодерматит.
Важно е да се отбележи, че въпреки голямото разнообразие, някои от тези растения са застрашени от изчезване поради несистемно събиране.

Флората на Сакар е изключително богата и все още недостатъчно проучена. До този момент са установени повече от 1000 вида растения, сред тях множество орхидеи (сем. Салепови), божур, перуники, гладиоли…
Повече от 100 вида от тях са включени в Червената книга на България, което подчертава тяхната значимост и необходимостта от опазване.

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights