Още едно учебно помагало за мигранти представиха в училище „Иван Вазов“
3 минути
Представянето на ново учебното помагало по български език за прогимназиален етап „Приятели 3“ се състоя във вторник – 28 април, в ОУ „Иван Вазов“ – Харманли. То е предназначено за ученици, търсещи или получили международна закрила и мигранти. Помагалото отговаря на ниво В1 от Общата европейска езикова рамка.
Учебното помагало е третото, което разработва авторски екип от харманлийското училище. Първите две са изготвени през 2022 г. и са за ученици от I до IV клас (нива А1 и А2). През следващите години те работят по „Приятели 2“ и „Приятели 3“ (нива А2 и В1) за 5. – 7. клас. Изданията са създадени по Националната програма „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ на Министерството на образованието и науката /МОН/, чиято цел е да осигури равен достъп до училищно образование на търсещи или получили международна закрила и мигранти. Към помагалата интерес проявяват и българи, които живеят в чужбина и искат децата им да владеят добре родния език. Книгите са достъпни за свободно изтегляне от интернет страниците на МОН и на Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“.
Авторският екип, който работи координирано с учители от училището, е в състав: Радослава Загорова, Радост Събева, Жана Загорова и Маргарита Андонова.
Възможност за създаване на такива помагала предоставя МОН чрез специално изготвена програма “Учебници, учебни комплекти и учебни помагала”. Целите на програмата са: осигуряване на системата на училищното образование с учебни помагала на чужд език за обучение по общообразователни учебни предмети; осигуряване на системата на училищното образование с учебни помагала за
подпомагане на обучението, организирано в чужбина, както и на учебници и на
учебни комплекти за страната; осигуряване на условия за равен достъп до училищно образование и повишаване на качеството на образователния процес на търсещите или получилите международна закрила и мигрантите.
На събитието присъстваха много гости. От Дирекция „Приобщаващо образование“ към МОН – директорът ѝ Грета Ганчева и гл. експерт Анелия Йотова, от Образователното управление – началникът Силвия Касабова и ст. експерт Христина Бузова. Сред гостите бяха и професор Алексова и доцент Бойчева от Софийски университет „ Св. Климент Охридски“, гл. ас. д-р Хаджиева от ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград, д-р Бонка Василева – Национална музикална академия. От Харманли събитието уважиха : председателят на ОбС, секретарят на ОбА, началникът на образователния отел към ОбА, директори на училища и учебни звена. Три неделни училища също участваха в представянето на помагалото – две са от САЩ, а едното е от Йордания.