„Кодът на тялото – интелигентната форма и изкуството на адаптация“
6 минути
Димитър Димитров е роден, живее и работи в Харманли. Семеен е и има едно дете.
Завършва висшето си образование във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където придобива степен магистър, а по-късно и доктор по теория и методика на спортната тренировка. Избрал е да се върне в родния си град и със знанията си да бъде в полезен за съгражданите си.
Има над 10 години треньорски опит, 8 години педагогическа практика като учител по физическо възпитание и спорт, над 1000 проведени тренировки и е автор на 12 научни статии, част от които публикувани още по време на следването му.
От шест години развива и ръководи тренировъчни групи в Харманли, включително и като личен треньор.
В свободното си време се интересува от астрономия и обича да слуша музика.
За него най-важни са дисциплината и постоянството. „Ако трябва с една дума да се опиша, тя би била постоянство“, казва той. Димитров вярва силно и в личния пример: „Не искам от хората неща, които самият аз не правя.“
В профила си в Инстаграм той споделя мисълта: „Нищо освен най-доброто не е достатъчно добро“, като допълва: „Стандартът не е лозунг на стената – стандартът е решение, което взимаме отново и отново.“
„Кодът на тялото – интелигентната форма и изкуството на адаптация“. Така бе озаглавен вторият семинар, организиран от Димитър Димитров – учител по физическо възпитание и спорт и треньор.
Събитието се проведе на 14 март 2026 г. в Културния център в гр. Харманли. То е естествено продължение на първия семинар, проведен миналата година, а интересът към него бе изключително голям – залата се оказа препълнена с хора от различни възрастови групи.
Защо го прави?
Тазгодишният семинар обхвана разнообразни теми, всяка от които бе основана както на научни изследвания, така и на личния опит и постигнатите резултати на лектора. Димитър Димитров представи темите ясно, достъпно и увлекателно, с желание участниците да извлекат максимална полза.
При подготовката на семинара той си е задал въпроса: „Защо го правя?“ Отговорът му е прост: „Защото знанията, които имам, трябва да бъдат предадени.“ Според него „докато учим другите, обучаваме и себе си“.
В началото на срещата той говори за ефективността на кръговата тренировка, след което премина към темата за диагностиката и т.нар. „обратно инженерство“ като метод за постигане на фитнес цели. При този подход се започва от крайната цел – желаната физическа форма, сила или издръжливост – и се работи назад, за да се определят точните тренировъчни стъпки, необходими за постигането ѝ.
Как да се различи вярната от подвеждащата информация?
Специално внимание бе отделено и на въпроса как да се различава вярната от подвеждащата информация в областта на здравето и фитнеса. Като пример бяха посочени множеството хранителни добавки, активно рекламирани от фармацевтичните компании.
Лекторът разгледа подробно и различни хранителни режими, като посочи както техните положителни, така и отрицателни страни, както и моментите, в които един режим може да спре да помага и дори да започне да вреди.
Димитър Димитров сподели и личния си подход към храненето – съобразяване с кръвната група. Той подчерта, че това не е диета, а начин на хранене, който отчита специфичните нужди на организма, свързани с човешката физиология.
Бяха разгледани особеностите на всяка кръвна група и храните, които са най-подходящи за нейните носители. Според практиката правилният подбор на храни може да подпомогне храносмилането, да осигури повече енергия, да стабилизира теглото и да подобри общото състояние на организма.
Ролята на съня
Сред най-важните елементи за поддържане на здравето, мускулния растеж, възстановяването и имунитета той посочи протеина, кофеина, витамин D, Омега-3 мастните киселини и магнезия.
Особено внимание бе отделено и на значението на съня за качественото физическо и психическо възстановяване. Според лектора липсата на достатъчно сън често саботира усилията ни, дори когато спазваме правилен режим на хранене и тренировки.
Психология на тренировката-тренировка от желание, тренировка от вина, тренировка от навик. Коя по какъв начин променя резултатите.
Другите теми, които бяха включени в семинара, бяха:
– Кога тренировката е полезна и кога не – как да разпознаваме сигналите на тялото ни. Кои червени флагове не бива да се игнорират;
– „Знам какво да правя, но въпреки това не го правя“ – какви са причините хората да не са постоянни, въпреки, че знаят какво е полезно;
– Тяло под стрес – тревожност, напрежение, контрол, перфекционизъм;
– Ентропия – концепцията за това как тренировката внася ред в системите ни; Индивидуализация без сложна наука – прост и работещ модел за адаптация към различни видове физическо натоварване;
– Ефектът на „Биологичното забавяне“ – как времето в залата влияе на времето прекарано на работното място;
– Пропорция на възстановяването – баланс за растеж в тренировъчния процес; Биомеханична концепция – тялото не е купчина кости, подредени като тухли, придържани от мускули и сухожилия.
Впечатления, личен опит, въпроси
Семинарът продължи около час и половина, след което домакинът и неговите спонсори бяха организирали кетъринг. Участниците имаха възможност да споделят впечатленията си, да разкажат за личния си опит и да зададат въпроси.
Макар и наситен с много информация, семинарът се оказа изключително полезен за присъстващите. Със своята работа и отношение лекторът Димитър Димитров показа, че „дисциплина и постоянство“ не са просто лозунг, а негово истинско житейско верую.