Днес отбелязваме националния празник на България
3 минути
Днес 3 март е националният празник на България, отбелязваме 147 години от Освобождението на страната ни от османско владичество. Това се отбелязва във всички общини с тържества.
На тази дата през 1878 година е подписан предварителен мирен договор, известен като Санстефански договор за прекратяването на Руско-турската война от 1877-1878 г.
Това всъщност е станало на 19 февруари, но с въвеждането на Григорианския календар, за първи път празникът се отбелязва на 3 март.
Доц. Михаил Груев, председател на ДА „Архиви“ пред БНТ уточнява, че за първи път честване има през 1880-а като празникът е обединен с изкачването на престола на руския император Александър Втори, което е ден по-рано. С указ на княз Фердинанд, през 1887-а, 19-и февруари (3 март) започва да се чества като ден на „Освобождението на България“.
Празникът не се отбелязва по време на Първата световна война, в която България и Русия са в пряк сблъсък.
По време на социализма, 3-ти март е отменен като официален празник заради 9 септември. През този период комунистическите власти започват преговори с Югославия за създаване на Балканска федерация с посредничеството на СССР. Празникът е обявен за остатък от великобългарския шовинизъм и руския империализъм и през 1951 г. е отменен.
Трети март става официален празник между 1987 и 1989 година, а от началото на 1990 вече е национален. На 5 март 1990-а година, народните представители в Девето Народно събрание на Народна република България, единодушно гласуват 3-ти март да бъде обявен за национален празник на България.
Това обаче е решено седмица преди това, на 27 февруари, с Указ на председателя на Държавния съвет Петър Младенов когато 3 март вече е обявен за национален празник и е отпразнуван тържествено в Народния театър.
БНТ проследява и един интересен факт от архивите. На честване на Шипка през 50-те години е сниман руснакът Константин Хруцкий, който твърдял, че е участвал в боевете там, имал дори униформа. Когато обаче трябвало да опише разстановката на боевете пред историците, станало ясно, че в думите му нямало нищо вярно.
„После се оказва, че става дума за един измамник, по същество човек, който действително е изключително стар, той умира на 113 години, но в един момент си внушава, че е участвал във войната, че е присъствал там“, каза доц. Груев.
Спорове

„Трети март е отговорност как ще продължим напред”, казва писателят Здравка Евтимова пред НОВА. Тя е категорична, че българите не са чакали свободата наготово. „Ние не само сме я повикали, но сме дали и кръвта си за нея.”
„Преди Санстефанският договор Русия е подписала друг, с Австро-Унгария, на Балканите да няма голяма държава. С Берлинския договор тя изтъргува наши територии за достъп до Черно море. А България дава 32 тона злато на Русия в замяна,“ казва журналистът Светлозар Желев
