Златни пояси получиха борци и кмет на борбите край “Св. Троица”

От Милена Митева юни 27, 2016 07:28

Златни пояси получиха борци и  кмет на борбите край “Св. Троица”

Двата златни пояса на борбите край манастира Света Троица отидоха у Драгомир Стойчев от Добрич и Мария Димитрова от Ямбол. Във втория международен турнир участваха 150 състезатели от Гърция, България и Русия. Той се проведе на 18 юни и бе посветен на легендарните борци от Сакарския край Еньо Вълчев и Димитър Чифудов.
В категория до 90 кг Светослав Димитров от село Маломир стана първи. Той остави втори Димитър Касов от Пловдив. Павел Иванов от Димитровград остана с бронзовото признание.
В категория над 90 кг. първи бе Драгомир Стойчев. След него Мариян Тодоров от Бургас се закичи със сребърен медал, а бронза и трето място останаха за Кристиян Бояджиев от Харманли.
В категория до 70 кг. Николай Куртев от Дряново стана първи. Георги Златев от Русия и Бойчо Бойчев от Бургас се наредиха след него.
В категория при жените до 55 кг най-добра бе Петя Димитрова от Ямбол. Конкурентки за второто и третото място бяха Атина Ягдоглу от Гърция и Дияна Канева от Пловдив.
При жени до 65 кг Мария Димитрова от Тополовград взе първо място. Елисавета Макарова от Москва остана на втора позиция, а Даяна Петкова от Ямбол стана трета.
В категория при момчета до 42 кг. лидер стана Стивън Христов от Симеоновград. Втори бе Галин Сергеев, а Теньо Тенев от Нова Загора бе трети.
При момчета до 53 кг Аргирис Григори от Гърция бе най-пъргав в схватките. След него способностите си показаха Божидар Гичев от Нова Загора и Делян Каменов от Гълъбово.
До 60 кг големият успех бе за Виктор Михов. Тирян Григориан от Гърция и Кристиан Георгиев останаха с втори и трети в категорията.
В абсолютната категория за момчета до 66 кг Радостин Боев от Сливен бе най-добрия. Умения показа и Денис Динев от Гълъбово, който не отстъпи на Христо Василев от Любимец.
При момичетата до 32 кг Клаудия Колева от Симеоновград се открои със злато. Съгражданката й Елеонора Атанасова взе сребро, а бронза бе Иванка Христова от Велико Търново.
В категория при момичетата в категория до 34 кг Амеблино Агапи бе първа. Клаудия Колева взе участие и в тази категория и стана втора. Тя остави третата позиция за Рая Христова от Гълъбово.
До 40 кг първа бе Барба Николета от Гърция. Втора – Мима Ганева от Нова Загора. А трета остана симеоновградчанката Тони Вълева.
В категория до 43 кг. при кадетките вицебалканската шампионка Димитринка Сергеева взе златото. Среброто замина за Пловдив. То бе извоювано от Петя Христова. Бронзът бе за Тони Иванова.
При последната категория, до 46 кг, Силвия Митева от Симеоновград спечели златен медал. Иванка Димитрова от Ямбол стана втора, а последна остана Иванка Пенева от Бургас.
При жените заслуга за златен медал извоюва Мария Вучкова от Тополовград.
За най-добре представил се местен борец златния пояс получи Тодор Спасов. Наградата му бе връчена от кмета Божин Божинов.
При мазните борби участваха само двама състезатели. Те изпълниха ритуал и се бориха около 30 минути, водени от Баязит Кемал от Руен, който организира и мазните борби в България. От тук двамата участника тръгнаха за участие на турнир в Косово.
За цялостен принос и развитие на борбата в България, изпълнителният директор на БФБ Рахмад Сокра връчи на кмета на Тополовград Божин Божинов златен пояс и специален плакет. От Сливенската митрополия Вълкан Янев също бе удостоен с почетен медал.
Мероприятието бе уважено от стотици хора от цялата страна. Сред най-големите фенове на спорта бе и бай Михал от Малко Търново, който е пътувал на стоп два дни, за да присъства на събитието.
Гости бяха членът на управителния съвет на Българската федерация борба Георги Мърков, заслужилият майстор на спорта Байо Баев, Господин Вълчев, Димо Вълчев, Иван Йоргов, Димо Костов, Карю Карев, Димитър Адамов, Кирил Бърбътов.
Народните борби са част от календара на БФБ.

Високите температури от 38 градуса не уплашиха нито състезатели, нито публика.
Най-добрите музиканти от училището в Котел забавляваха присъстващите. След няколко часа към веселбата се присъединиха кларинет и акордеон, които още повече вдигнаха градуса и на настроението.