Учени и историци дискутираха здравеопазването в Свиленград

Сакар нюз
От Сакар нюз октомври 9, 2019 13:31

Учени и историци дискутираха здравеопазването  в Свиленград

Научна конференция „Развитие на здравеопазването в Свиленград и региона“ събра учени и историци в хотел „Свилена“. В продължение на един ден те изнасяха различни лекции, свързани с развитието на медицината в този край.
Първата бе на Ирена Русева от Историческия музей и бе на тема „Медицината в древността по археологически и исторически данни. Проф. д.и.н. Светлозар Елдъров от Института за балканистика с Център по тракология – БАН прочете своя труд „Здравно-медицинската дейност на Загребските милосърдни сестри в България и Одринска Тракия 1881 – 1949 г.“.
Лекцията на д-р Красимира Узунова – РИМ – Хасково бе на тема: „Грижата за децата и здравеопазването в Свиленград след войните (1912-1945 г.)“.
Иван Чончев от Общинската библиотека се представи с материала „Д-р Страшимир Дочков – последният български възрожденец“.
Краеведът Атанас Куманов представи своето изследване „Аптечното дело и аптекарите в Свиленград и района ( ХVI – ХХI в.)“.
Лекцията на д-р Виолета Костова бе „Създаване и развитие на държавната здравна система в Свиленград и района -1949-1989 г.“
Минка Мечеринкова от БЧК – Хасково говори за „Хуманизъм в действие (червенокръстката дейност в Свиленградско – 1912-1945 г.“.
Д-р Стефан Димитров от музея разказа за „Училищното здравеопазване в Свиленград и региона след 1945 г.“.
Златка Михайлова от СБЖ представи своята публикация на тема „Червенокръстката дейност в периодичния печат (1945-1989 г.)“.
Калина Райкова – клуб на СБЖ прочете „Свиленград и развитието на здравеопазването след 1989 г.“.
Елена Митева от Исторически музей – Свиленград прочете своето изследване на тема
„Хигиенизирането на Свиленград – проблеми и предизвикателства“.
Милен Вълчев – РИМ – Хасково чете за „Руските лекари в Свиленградска околия между двете световни войни.
Димитър Гилев – СУ „Д-р П. Берон“- Свиленград, се представи с темата „Развитие на зъболечението в Свиленград и региона“, а Атанас Атанасов от Историческо дружество, Свиленград – „Граничният здравен контрол в района на Свиленград“
Конференцията завърши с посещение на Стария мост на р. Марица и паметника на ген. Иванов.

Сакар нюз
От Сакар нюз октомври 9, 2019 13:31
Напиши коментар

Няма коментари

Все още няма коментари!

Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.

Напиши коментар
Виж коментарите

Напиши коментар

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Реклама