АФК „Хасково“ се препъна на старта, Трета лига без нов участник от региона

Сакар нюз
От Сакар нюз юни 22, 2019 05:42

Павел Стоянов | [email protected]

В началото на месеца бяха изиграни квалификациите за попълване на Югоизточната Трета лига, които се проведоха в два етапа. Надеждите на шампиона на ОГ Хасково – АФК „Хасково“ бяха „попарени“ още при тегленето на жребия. Хасковлии трябваше да преодолеят два съперника до заветната виза за по-горната дивизия.
Освен „хасковлии“ заявки за участие подадоха още четири тима от югоизтока – шампионите на МОГ Кърджали/Смолян – „Върбица – 2006“, Бенковски и ОГ Ямбол – „Ямбол – 1915“, както и вторият в кърджалийско – „Родопа – Смолян“, Смолян и 3-ят в ОГ Стара Загора – ФК „Чирпан“.
В предварителния кръг „Хасково“ се изправяше срещу „Родопа – Смолян“, като при победа над „родопчани“, трябваше да се справи и с „Чирпан“.
Късмет извади „Ямбол 1915“, който трябваше да преодолее само „Върбица 2006“.

Първите срещи по схемата се изиграха на 6 юни на градския стадион в Първомай. Там „Ямбол – 1915“ безпроблемно разгроми „Върбица 2006“ с 4:0 (на почивката – 1:0). Така играчите на треньора Николай Вълев – Гонзо спечелиха квота за Трета лига.

По същото време на стадион ЕКИУ в с. Оризари, Пловдивско, АФК „Хасково“ излезе срещу „Родопа – Смолян“ в стартов състав: Емил Данчев, Петьо Николов, Иво Янев, Кирчо Крумов, Йордан Николов, Стефан Киков, Ахмед Рамадан, Димитър Димитров, Григор Георгиев, Анатоли Тодоров и Недялко Хубенов /капитан/.
Мачът започна силно в полза на „червено-белите“, които отправиха няколко опасни атаки, а в даденото продължение на първото полувреме получиха право да изпълнят дузпа. В 45+2 минута опитният нападател Анатоли Тодоров, преминал през „Литекс“ и „Локомотив“, Пловдив, не успя да преодолее някогашната звезда на ЦСКА – вратарят Здравко Чавдаров (извършил нарушението), който с вещина спаси дузпата.
На почивката двата тима се оттеглиха при 0:0.
През второто полувреме в игра влязоха Христо Димитров, Хакан Фикрет и Недялко Петров. Единственото попадение падна в 54-та минута, когато Михаил Кисьов от „Родопа“ изпълни перфектно, отсъдената в полза на неговия тим дузпа и остави безпомощен Емил Данчев. Въпреки че „родопчани“ останаха с двама играчи по-малко след червени картони на Адриян Сюрджиев и Алекс Младенов, „хасковлии“ не успяха да решат мача в своя полза и безславно отпаднаха още в предварителния кръг.
На 9 юни, отново в с. Оризари, „Родопа – Смолян“ се изправи срещу „Чирпан“, в чийто състав играеха основно юноши. Тимът от Родопите превъзхождаше през почти цялата среща чирпанлии и го победи безпроблемно с 3:0. Така си си осигури участие в Трета лига след близо 7-годишно отсъствие.

Към момента все още е неясна съдбата на „Свиленград – 1921“, тъй като не е изключено тимът да се присъедини към вече изпадналите „Садово“ и „Асеновец 2005“.

Причина за това е отнетият професионален лиценз на изпадналия от елита „Верея“, Стара Загора, който ще има право на участие поне в Трета лига. Ако заралии решат да участват, ще се освободи място в групата (ЮИ 3 лига), тъй като само „Нефтохимик – 1962“ спечели промоция.
Надеждите на “Созопол“ да заеме мястото на „Верея“ във Втора лига приключиха, след като БФС реши да остави групата със 17 тима.

Снимка: Ултра Хасково