Тополовградският препис на Паисиевата история е един от дванадесетте
Акценти
- Регионален вестник „Сакарнюз“ 24 - 30 юни 2022 г., брой 24/1002, година XIX
- Излиза всеки петък в общините: Харманли, Любимец, Тополовград, Симеоновград, Свиленград, Ивайловград, Маджарово, Минерални бани.
Свързани публикации
На 16 юни в официална церемония, проведена в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора, бе чествана тройната годишнина на Св. Паисий Хилендарски. 300 години от рождението му, 60 години от канонизирането му за светец и 260 години от написването на „История славянобългарска“.
Поводът за събитието бе и отчитане на националните прояви за собственоръчен препис на „История славянобългарска“. То стана с благословията и прякото участие на Славянобългарския манастир „Свети Георги Зограф“ в Света гора, Атон.
На церемонията бе обявено, че общият брой участници, участвали в преписването на дванадесетте преписа, е 1424 души. Тополовградската община е една от 12-те в страната, които са преписали историята на Паисий, при това с един от най-качествените преписи.
На церемонията присъства председателят на тополовградското читалище Трифон Трифонов, който предаде преписа на представителя на Зографския манастир.
Ето какво каза той: “Всички преписи ще бъдат дигилитаризирани и до тях ще има свободен достъп в интернет. Те заедно с оригинала и работното копие на Паисий ще бъдат изложени в Славянобългарския манастир „Свети Георги Зограф“ в Света гора. По-късно ще бъдат предоставени за всеки частник, заедно с копие на оригинала за излагане в съответни посещавани помещения. В Тополовград това ще бъде в сградата на читалището.“
Церемонията в Стара Загора протече в присъствието на йеромонах Гавриил, епитроп на Зографския манастир в Света гора, Атон. Славянобългарския манастир „Свети Георги Зограф“, който връчи специални плакети на всички преписали Историята.
От Старозагорска митрополия церемонията уважиха Негово Високо Преподобие архимандрит протосингел отец Богослов и отец Димитър – началник на кабинета на Старозагорската митрополия.
„Беше много хубава и вълнуваща церемония, имаше чудесни изпълнения на химна на народните будители, който беше изпълнен от хора на НУМСИ „Христина Морфова“. Гостите се насладиха и на рецитал на Вокална студия „Розов свят“ към Народно читалище „Св. Климент Охридски – 1858 г.“ с ръководител Веселин Божков. Но най-затрогващото бе едно писмо на ученичка от Банско до Отец Паисий. Всичко това допринесе за една тържественост и неповторимост на събитието“, завърши господин Трифонов.
Организатор и двигател на целия този процес за преписването на Историята на Отец Паисий е тополовградчанинът Димо Узунов, който живее в Стара Загора.
Ще опитаме да проведем разговор с него, който да ви предложим в някой от следващите броеве на вестника.
Общо 158 са страниците, които преписаха 137 участници от община Тополовград.
Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.
Напиши коментар