Библиотеката като аптека
Акценти
- Регионален вестник, # 6/938 година XVIII, 12 - 18 февруари 2021 г.Излиза всеки петък в общините: Харманли, Тополовград, Симеоновград, Любимец, Свиленград, Ивайловград, Маджарово
Свързани публикации
Дарина Костадинова |
Ст. експерт в Общинска библиотека – Свиленград
Как четенето ни помага за справяне с психическия стрес и списък със съответните книжни рецепти спрямо проявяваните „симптоми“.
Четенето в настоящата кризисна ситуация има психотерапевтичната роля. В медийното пространство се отдава голямо значение на физическите и икономическите аспекти на пандемията, като се отделя твърде малко място на психическите последици от социалната изолация и финансовата стагнация. Тук ролята на всяка една библиотека е жизнено важна, защото чрез книгите се дава възможност за понижаване на психичното напрежение.
Процесът на четене е доказал своята ефективност върху хората, подложени на стрес, породен от специфични ситуации, каквато е настоящата. Четенето е достъпно средство за развлечение като дава възможност на човек въображаемо да се потопи в друг свят, пълен с ярки емоции и преживявания.
Отдавна е доказано, че четенето има не само развлекателна функция, но и компенсаторна (замества липсата на това, което не ни достига в ежедневието), комуникативна (четейки ние общуваме с героите, с автора, дори със себе си) и образователна (индиректно повишава грамотността).
Ако имате нужда от доза спешна литературна помощ, можете да се възползвате от дадените по-долу напълно безвредни, но високо ефективни рецепти:
• Ако се чувствате гневни и раздразнителни, ако проявявате необяснима агресия към обкръжаващите ви хора, четете трилъри. Динамичното развитие на сюжетите в този жанр, ще ви позволи да проектирате негативните емоции върху борбата с „лошите”. Книгите на Дейвид Балдачи, Лий Чайлд, Крис Картър, Патриша Корнуел, Джеймс Патерсън и всички други майстори на този жанр ще ви свършат работа.
• Ако ви липсват пътуванията или имате нужда да бъдете на място, различно от това, на което се намирате в момента, четете пътеписи и пътеписни романи. Можете да приемате по няколко страници дневно от „Бялата масайка” на Корине Хофман, „Яж, моли се и обичай” на Елизабет Гилбърт, „Дамите от Ориента” на Кристина Морато, книгите на Изабела Шопова или просто да поискате съвет от библиотекарите във вашата библиотека.
• Ако се чувствате необичани, липсва ви романтика и разбиране от страна на половинката, то тогава не пренебрегвайте Джули Джеймс, Сюзън Елизабет Филипс, Сандра Браун, Даниел Стийл и другите специалистки по сърдечни въпроси.
• Ако сте тъжни, депресирани и постоянно ви избива на плач, веднага вземете няколко дози хумористична литература. Разказите на Чудомир, книгите на Удхаус и Анте Томич са това, което ви трябва.
• Ако сте останали без работа вследствие на пандемията, използвайте времето си да научите нещо ново в интересуващите ви области. А защо не и да започнете да изучавате чужд език или да си припомните такъв, който вече владеете? Всякакви самоучители, ръководства и справочници ще ви свършат работа за целта.
• Ако пък и вас ви е пипнал коронавирусът или просто сте понастинали и трябва да пазите леглото, класическите криминални романи са най-доброто средство за разсейване на ума. Артър Конан Дойл, Агата Кристи, Джеймс Хадли Чейс и Ърл Стенли Гарднър ще облекчат симптомите така добре, като и противовирусните препарати.
Бъдете здрави и четете!
Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.
Напиши коментар